Cycle Chic

Cycle chic na świecie


Green Light Go - The Birth of Cycle Chic
Pierwsze zajęcie, które zapoczątkowało lawinę.
Źródło: Flickr Mikael Colville-Andersen
Ruch cycle chic na świecie został zapoczątkowany w Kopenhadze w 2007 roku. Dziennikarz, reżyser filmowy i fotograf Mikael Colville-Andersen zauważył, że każdego dnia mija na swojej drodze setki rowerzystów miejskich, dla których rower jest normalnym narzędziem codziennej komunikacji. Jeżdżą w swoich zwykłych strojach, bardzo często wyjątkowo szykownych i eleganckich. Panie nie stronią od szpilek, sukienek itp., a panowie od garniturów. Z kolei, gdy rozmawia z kimkolwiek na świecie o rowerach, najczęściej pojawia się obraz rowerzysty w kasku, tak zwanych plastikowych, obcisłych gaciach z lyckry, prującego gdzieś za miastem albo w parku.
Zmiana obrazu rowerzystów oraz zachęcenie kolejnych osób do odkrycia roweru jako idealnego środka lokomocji na każdą okazję, przyświecała założeniu pierwszego bloga, który połączył nurt street fashion, czyli fotografowania modnych ludzi na ulicach, z rowerem. Tak zrodził się blog Copenhagen Cycle Chic, który zapoczątkował trend miejskich blogów tropiących rowerowy szyk i elegancję. Obecnie blog jest prowadzony przez kilku autorów, aktualizowany kilka razy w tygodniu porcją kilku zdjęć połączonych tematycznie. Cycle chic ma służyć za wzór, inspirować dobrymi przykładami.
Bardzo szybko, jak wirus, blogi cycle chic rozprzestrzeniły się po świecie. Kolejni fotografowie zaczynali  "łowić" na ulicach cyklistów, którym przyświeca zasada "stylu ponad prędkość", dopierających strój "według celu podróży, a nie samej jazdy". IMB przygotował bardzo ciekawą analizę propagacji idei cycle chic na świecie, warto prześledzić jak rozprzestrzeniał się ten fenomen.
Ponadto garść linków związanych z tematem:Cycle chic w Polsce


DSC00115-001
Źródło: Flickr wkopae
Do polski pomysł promowania ruchu rowerowego przez pokazywanie dobrych przykładów dotarł stosunkowo szybko. Pierwszy blog powstał w Łodzi w październiku 2008. Łódź Cycle Chic do dziś utrzymuje dobrą formę, blog jest dość regularnie aktualizowany, a zdjęcia na dobrym poziomie, zarówno pod względem formy jak i treści. W 2011 roku założyciel łódzkiego bloga sporządził nawet ranking polskiego cycle chic (link poniżej). Niestety nie wszyscy autorzy blogów są tak wytrwali, jak łódzccy krzewiciele rowerowego stylu, część blogów bardzo szybko zniknęła po kilku postach. Wśród obecnie najaktywniejszych miast wymienić należy Poznań, Warszawę, Gdańsk, Lublin, Szczecin oraz wspomnianą już wcześniej Łódź. Szkoda, że na niektórych polskich blogach pojawiają się czasem bardzo słabe zdjęcia, wypaczające wręcz pierwotną ideę cc. Szkoda też, że niektóre blogi, które trzymają bardzo wysoki poziom fotograficzny są tak rzadko aktualizowane.
Na wolnym rowerze w liście polecane na wolne chwile (na dole prawego paska) znajdziecie listę linków polskich blogów, które są wciąż aktywne. A poniżej, trochę już nieaktualny, ale póki co jedyny, ranking naszych rodzimych blogów CC. Może kiedyś zdobędę się na sporządzenie własnego zestawienie polish cycle chic blogs.


Kraków Cycle Chic precel 
Zdjęcie z galerii założycielki bloga Kraków Cycle Chic.
Źródło: Flickr Joanna J
Uważny czytelnik być może zwrócił uwagę, że w miejscu, gdzie wymieniałem listę aktywnych polskich blogów CC, zabrakło Krakowa. Z kolei w rankingu Witka Kopcia blog krakowski figuruje na drugim miejscu. Faktycznie, idea cycle chic do Krakowa dotarła bardzo szybko, już w grudniu 2008 roku dziennikarka Joanna Jałowiec zaczęła publikować zdjęcia stylowych rowerzystów spod Wawelu na blogu www.krakowcyclechic.com [strona pod tą domeną przestała być dostępna, można próbować w archiwach Google szukać jeszcze]. Przez ponad dwa lata blog utrzymywał się na bardzo dobrym poziomie, gromadząc dużą dokumentację rozwoju krakowskiej miejskiej kultury rowerowej. Niestety autorka przestała rozwijać bloga w 2011 roku. Ostatni wpis z datą 6 marca to artykuł z Gazety Wyborczej O damce, co krakusa kręci [link do archiwum google] na temat właśnie tego, jak Krakowianie rowerami jeżdżą.
Mimo zakończenia działalności typowego bloga Kraków Cycle Chic, moda rowerowa rozwija się pod Wawelem bardzo dobrze. W czerwcu 2011 powstał blog Bike Belle, uczący między innymi jak prawidłowo jeździć w szpilkach na rowerze. Blog przerodził się później w butik rowerowy pod tą samą nazwą, a jego założycielka Gosia, znana w sieci jako Rowerzystka Miejska, jest jedną z najaktywniejszych propagatorek stylowej jazdy w Polsce. Od 2011 roku podczas Święta Cyklicznego butik Bike Belle organizuje pokazy mody rowerowej - VeloModa. W kwietniu 2012 roku odbył się pierwszy przejazd rowerowej masy krytycznej pod hasłem rowerowej elegancji.

Brak dokumentacji fotograficznej krakowskich cyklistów był jedną z przyczyn powstania Wolnego Roweru, gdzie duża część wpisów poświęcona jest eleganckim rowerzystom. Wszystkie wpisy dotyczące tego tematu są oznaczone etykietą cycle chic i tak można je przeglądać. Utworzona została też tablica na Pinterest, o nazwie Cracow Cycle Chic. Zachęcam do dołączania i przypinania swoich fotek. Istnieje też grupa na flickrze o nazwie Bicycles in Cracow, gdzie można dodawać swoje zdjęcia związane z rowerami w Krakowie.
[Aktualizacja 01.2016] Jak łatwo zauważyć i ten blog zakończył działalność w 2014 roku. Jeśli działalność łowców cycle chic w Polsce nadal trwa, prosimy o informację w komentarzach i uzupełnienie bazy wiedzy na ten temat.

2 komentarze:

  1. To jest genialne. I jak to pomaga w ruchu, o ile są specjalne drogi dla rowerzystów. Bo mimo wszystko rowerzyści na ulicy, to ciężko.

    OdpowiedzUsuń
  2. Absolutnie genialny jest ten styl :). Połączenie użyteczności i mody naprawdę prezentuje się wyśmienicie. Sama troszkę się z tym utożsamiam mieszkając w mieście i mając za jedyny środek transportu swój ukochany rower ;).

    OdpowiedzUsuń