czwartek, 5 grudnia 2013

Fotozagadka #12: Tu już nie musisz przypinać się do słupa ani płotu!


W listopadzie w wielu miejscach w Krakowie stanęły nowe, miejskie stojaki rowerowe, dzięki czemu nie trzeba już kombinować i szukać słupów, barierek czy innych spontanicznych punktów zaczepienia. W porównaniu do poprzednich lat, ponad 200 nowych stojaków w Krakowie stanowi ogromny skok jakościowy. A podobno w przyszłym roku ma być jeszcze lepiej. Поживём – увидим!

Dziś zamiast pytania o jedno miejsce, pytamy o cztery, w których pojawiły się nowe parkingi rowerowe. Dodatkowo dołączamy dwa bonusowe pytania. Pierwsze (łatwe) dotyczy lokalizacji charakterystycznego słupa, zawsze oblepionego rowerami, drugie bonusowe pytanie znajdziecie na końcu wpisu.

0. Pytanie zerowe na rozgrzewkę - słup rowerowy.

Rowery przy słupie


Więcej o miejskich planach i ostatnich stojakowych osiągnięciach Krakowa opowiemy Wam w rozwiązaniu fotozagadki w niedzielę. Jak zawsze prosimy odpowiadać w komentarzach, najlepiej numerując odpowiedzi. Komentarze będę ukryte do niedzieli.

1. Tu stojaki już były od dawna, ale przybyło kilka nowych.

Bagatela, nowe stojaki

2. Osobiście bardzo podoba mi się taka lokalizacja stojaków, uniemożliwiająca parkowanie samochodów na chodniku.

Stojaki w Krakowie

3. Nowa jakość w Krakowie, stojaki w jezdni. Takie parkingi jak ten, pojawiły się też w kilku innych miejscach. 

4. To miejsce w porównaniu do poprzednich z pewnością nie jest już tak dobrze znane i może być najtrudniejsze. Stojaki pomogą tu w rozładowaniu przemęczonego płotu. W razie problemów z tym miejscem, podpowiedzi szukajcie na naszym facebooku, jakiś czas temu pisaliśmy o nim, a do jego ciekawej historii jeszcze wrócimy.


BONUS: Stojaki - bliźniaki!

To nie są nowe stojaki z ostatniego rzutu, nie wiemy dokładnie skąd pochodzą i kiedy zostały zamontowane, wiemy, że są nieco różnią się od wszelkich innych stojaków na ulicach Krakowa. Są mniejsze, grubsze i... zrośnięte. Bonusowo pytamy o lokalizację, ale jeśli ktoś potrafi powiedzieć coś o historii tych dwóch, to uznamy taką odpowiedź za bonus do bonusa ;-)


Czekamy też na opinie o innych lokalizacjach, czy trafiły się jakieś stojaki z aktualnego rzutu, które bezpośrednio ułatwiły Wam życie?


Rozwiązanie

Może nieco przesadziliśmy z poziomem złożoności zagadki, bo nie zasypaliście nas poprawnymi odpowiedziami ;-) Tym większe brawa należą się dla tych, którzy spróbowali się zmierzyć z wszystkimi pytaniami, nawet jeśli na niektórych polegli. Wśród odpowiadających jest tylko jedna w 100% prawidłowa odpowiedź. Udzielił jej Konrad Myślik w ostatnim komentarzu. Pozostałym też nie dużo brakowało, największym problem okazał się bliźniaczy stojak najdziwniejszy, pojawiły się nawet sugestie, że to nie stojak. Osobiście nigdy nie widziałem tam roweru, a ten twór dzielnie pilnuje przystanku tramwajowego Basztowa LOT. 

Do tematu nowych stojaków instalowanych obecnie przez ZIKiT w Krakowie jeszcze powrócimy w najbliższych dniach.

12 komentarzy:

 1. 0) To nie jest czasem Sienna przy Intersporcie?
  1) Bagatela, z 8 do 14 miejsc. Ciągle szukam sposobu na wywalenie stąd rowerów używanych jako stojaki na reklamy.
  2) ?
  3) Przy Rynku, Wiślna lub Bracka
  4) Nie chce mi się FB sprawdzać :)
  5) To nie jest na Basztowej, przy piekarnii Lajkonik? - jeśli tak to stoi on tutaj: http://www.openstreetmap.org/?mlat=50.06625&mlon=19.94031#map=18/50.06625/19.94031&layers=C

  OdpowiedzUsuń
 2. 0. Słup ul. Sienna, obok skelpu z odzież turystyczną
  1. Stojaki przy teatrze bagatela
  2. Nowy kleparz
  3.ul. Wiślna
  4. ul. Bydgoska, przy akademiku
  5. może coś pomiędzy mogilsą a dworcem głównym?

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy ktoś orientuje się dlaczego stojaki rowerowe typu odwrócone U jest tak wysoki ? Przecież nawet męskie rowery przypinają do nogi a nie do ramienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spodziewam się, że to po to, by poza stojakiem/przypinakiem był skutecznym i widocznym przy cofaniu przeszkadzadłem przeciw samochoderii. K

   Usuń
 4. Są dwa na Daszyńskiego :) można bezpiecznie zostawić rower pod biurem Rady Dzielnicy Grzegórzki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. 4. łatwe: akademik Bydgoska

  OdpowiedzUsuń
 6. Sienna
  1. Teatr Bagatela - pod Elefantem
  2. Rynek Dębnicki
  3. Wiślna - róg z św. Anny i Rynkiem
  4. Pod Akademikiem Bydgoska, skraj parku św. Wincenta a Paulo
  bonus. ul. Dunajewskiego 1 - przystanek tramwajowy "Teatr Bagatela"

  OdpowiedzUsuń
 7. 0. Sienna
  1. Bagatela
  2. Rynek Podgórski
  3. Wiślna
  4. Arpol (Bydgoska)

  BONUS:
  Stojak rowerowy na przystanku mpk? Nie sądzę... Jak dla mnie to jest raczej stelaż na automat biletowy, który nie został jeszcze zamontowany. Z resztą który stojak ma miejsca na śrubki?

  A tak przy okazji, ostatnio miło zaskoczył mnie widok stojaków na ul.Krakowskiej :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zerowe? Przed "Alpinusem" na Siennej, 1. Bagatela z perspektywą w Szewską, 2. Rynek Dębnicki od strony ul .Bałuckiego , Różana po prawej 3. Wiślna, w perspektywie "Barany", 4.Stojaki obok biura zakichanych dziamdziaków z Bydgoskiej - tekstem na płocie narobili sobie wstydu jak "150". A "bonusowe" to chyba przed "Feniksem" na Basztowej, przy wybitnie miłej śniadaniowni "Lajkonika" ze Skawiny. Gdzieś tu? 50.066253, 19.940187‎

  OdpowiedzUsuń
 9. "Czekamy też na opinie o innych lokalizacjach, czy trafiły się jakieś stojaki z aktualnego rzutu, które bezpośrednio ułatwiły Wam życie?"

  Właśnie odkryłem iż pod kościołem Dominikanów dodali 3 stojaki i jest tam teraz 16 miejsc. Choć zimą będzie gdzie się przypiąć (latem jest tam podczas nabożeństw 60 do 100 rowerów).

  OdpowiedzUsuń
 10. Tutaj gdzie stojaki są od dawna może to atrakcyjnie nie wygląda, ale nowe miejsca są super luksusowe hehe. Ostatnio coraz więcej takich stojaków można spotkać przy przystankach autobusowych. Świetna sprawa, bo nie trzeba kombinować i można spokojnie przypiąć swój rower :-)

  OdpowiedzUsuń