czwartek, 21 listopada 2013

Fotozagadka #10: Takich słupów nam trzeba


Na dzisiejszym zdjęciu para słupów dzielnie podtrzymuje sieć tramwajową oraz lampę sodową. Słupy bez wątpienia robią, co do nich należy. Stoją. Bez takich słupów nie byłoby Krakowa, który znamy.
Na odpowiedzi jak zwykle czekamy do niedzielnego popołudnia.


Szczegółowo zasady fotozagadek opisaliśmy w pierwszej z nich.

Rozwiązanie

 Zdjęcie wykonano oczywiście na Pl. Centralnym, przy wylocie Al. Jana Pawła II w kierunku centrum Krakowa. Centrum Krakowa to jedno z tych poprawnych politycznie określeń w rodzaju "na zewnątrz". Wiadomo, że wszyscy mówią "pole" albo "dwór", ale "zewnątrz" przydaje się jako określenie neutralne, zrozumiałe dla obu grup. Centrum Krakowa jest z kolei zlepkiem dwóch różnych określeń tego samego miejsca - "centrum" używanego w Krakowie i "Krakowa" używanego w Nowej Hucie. Bo dla mieszkańców NH "centrum" jest naturalnie widoczne na powyższym zdjęciu.

plac Centralny w Nowej Hucie
fot. Jason Mientkiewicz

Co jest ciekawego w pl. Centralnym? Jedni powiedzą o Cepelii, inni o mleczaku na Alei Róż, ale mnie najbardziej fascynują przejścia dla pieszych. Bo działają! Szerokie pasy ani zła widoczność nie przeszkadzają kierowcom ustępować pierwszeństwa pieszym. Jedziesz po przejściu rowerem? Nie szkodzi, kierowcy też na pewno cię przepuszczą.

Zacząłem się zastanawiać, w czym tkwi tajemnica sukcesu tych przejść. Okazało się, że kodeks ruchu drogowego działa tylko na wlotach i wylotach z Placu, bo tam trzeba ustępować również innym samochodom, a więc łatwiej ustąpić i pieszym. Natomiast przejścia przez jezdnię Placu, która jest drogą z pierwszeństwem, są przez kierowców wypierane ze świadomości. Jaki stąd wniosek dla projektantów dróg?

10 komentarzy:

 1. plac centralny im. r. reagana

  OdpowiedzUsuń
 2. Plac Centralny oczywiście, u wylotu al. JPII w kierunku centrum :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aleja Jana Pawła II przy Placu Centralnym.

  OdpowiedzUsuń
 4. Plac centralny jadąc od strony ronda czyżyńskiego, trzeba uważać żeby nie przydzwonić :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Plac Centralny, przy przejściu pieszo - rowerowym z Centrum D w kierunku NCK-u

  OdpowiedzUsuń