wtorek, 15 października 2013

KOP o poprawionych przejazdach rowerowych

Mam nadzieję, że rozpoznajecie już skrót KOP. Jeśli nie, to zapraszam do przejrzenia poprzednich wpisów oznaczonych z ten sposób. Są to takie krótkie, szybkie notki, inspirowane wydarzeniami i spostrzeżeniami z codziennej porannej jazdy.

Dziś pozostajemy dalej w temacie infrastruktury. Bohaterem opowieści są nowe, poprawione (i poprawne!) przejazdy rowerowe w ciągu pieszo-rowerowych wzdłuż Kapelanki w Krakowie.Poprzednio pisałem o poprawkach wprowadzonych na nowej trasie na wałach Wisły w Krakowie, przy okazji odkrywając wyasfaltowane na czerwono przejazdy rowerowe za Mostem Zwierzynieckim. Okazuje się, że takie poprawki pojawiają się też w innych miejscach w Krakowie. Jeden z Czytelników zwrócił mi na to uwagę w komentarzach pod tamtym wpisem. Dlatego przejechałem się rano Kapelanką, żeby sprawdzić co tam się pozmieniało. Faktycznie, tamtejszy ciąg pieszo-rowerowy wzbogacił się o dwa poprawne przejazdy, lepiej oznaczone i wyprofilowane, z obniżonymi do zera krawężnikami.  Lubię rano jeździć tą trasą, bo jest wyjątkowo obfita w rowerzystów, co widać na zdjęciu otwierającym ten wpis, które zrobiłem na światłach przed Tesco - tam przejazd nie jest jeszcze odnowiony.

Pierwsze miejsce, gdzie wprowadzono poprawki, to skrzyżowanie Kapelanka - Kobierzyńska. Jeśli chodzi o wysokość krawężników, wcześniej nie było tam źle jak na polskie warunki, ale teraz jest zdecydowanie zerowo.
Poprawki zostały wprowadzone też przy przejeździe przez ul. Słomianą. Tu poprawa jest wyraźniejsza, zwłaszcza jeśli chodzi o umiejscowienie przejazdu dla rowerzystów.Dla porównania, wcześniej wyglądało to tak. Dokładniej z każdej strony można obejrzeć na google map, skąd zaczerpnąłem poniższe zdjęcie: http://goo.gl/maps/nj2qYWygląda na to, że ktoś nauczył się w Krakowie robić płaskie przejazdy rowerowe. Lubię to i proszę o więcej takich zaskakujących poprawek. Może jeszcze gdzieś powstały bądź powstają, dajcie znać, jakbyście coś wypatrzyli!


Przy okazji mała dygresja na temat tworu, jakim jest ciąg pieszo-rowerowy. Jeśli ktoś ma problem z rozróżnianiem niebieskich znaczków z ludkami i rowerzystami w różnych konfiguracjach, to polecam krótki filmik instruktażowy na ten temat. Jeśli kreska między ludkiem i rowerkiem jest poziomo, oznacza to, że rowerzyści są w takim miejscu zobowiązani ustępować pierwszeństwa pieszym i koniecznie powinni zapomnieć o dzwonku!


2 komentarze:

  1. Poprawkę wykonano także na ulicy Młodej Polski w ciągu Młynówki Królewskiej (zajęło to 2-3 dni) i gdyby nie to, że sama Młynówka się trochę rozjeżdża w tym miejscu, przejazd byłby wzorowy ;) Co by nie mówić, zatopienie krawężników klasa światowa i chwała za to robotnikom :)

    OdpowiedzUsuń
  2. poprawiono także przejazd rowerowy przy skrzyżowaniu Twardowskiego z Kapelanką. Przejazd ten jest też ładnie "wyprowadzony" z tej części trasy która biegnie obok banku pekao.

    OdpowiedzUsuń