czwartek, 3 października 2013

Fotozagadka #3: Wszystkie odcienie czerwieniJak powstaje nasz cykl fotozagadek? Wszystko zaczęło się od pewnego zdjęcia na blogu, którego zupełnie nie potrafiłem zlokalizować. Jak dotąd zdjęcia nie powstają specjalnie na potrzeby cyklu, lecz są wybierane spośród zwykłych zdjęć napotkanych rowerzystów. I tutaj mała dygresja - w jakiś magiczny sposób rowerzyści pojawiają się właśnie tam, gdzie powstaje dla nich dobra infrastruktura. Dlatego, nieco przez przypadek, nasz cykl traktuje też o dobrej infrastrukturze. Tak jest i tym razem. Prosimy o podanie miejsca wykonania zdjęcia. Żeby nie było zbyt łatwo, to prosimy dodatkowo o podanie nazw wszystkich odcieni czerwieni widocznych na zdjęciu. Na odpowiedzi jak zwykle czekamy do niedzielnego popołudnia.

A jeśli nie wiesz o co chodzi w fotozagadkach, wyjaśniamy w pierwszej z nich.

Rozwiązanie.

Na zdjęciu widać oczywiście wjazd na Kładkę od strony ul. Brodzińskiego, a w tle kamienicę przy ul. Józefińskiej 2. Z najbardziej wyrazistych odcieni znajdziemy tu ceglasty, bordowy i karmazynowy, jednak Czytelnicy przysłali kilka innych, ciekawie brzmiących propozycji: cynober, minia, szkarłatny żołądź i "po prostu czerwony". Jeśli ktoś chciałby pobawić się w zgadywanie nazw kolorów, to polecam listę odcieni czerwieni.Choć Kładka ma dopiero trzy lata, to wiąże się z nią mnóstwo ciekawych historii. W pamięci krakowian wciąż pozostaje walka o uratowanie kładki przed powodzią z 2010, która zalała Płaszów. Za to mało kto pamięta dyskusję nt. patrona dla Kładki. W internetowym wydaniu GW do dziś wisi ankieta, w której bezapelacyjnie wygrywa Franciszek Józef.. Skąd ten pomysł? Sto lat temu w tym miejscu stał most jego imienia. A w Krakowie sentyment do Galicji ma się widocznie całkiem nieźle.

W okolicach kładki kręcił się też kilka lat temu pewien jegomość, który prosił przechodniów o pieniądze. Żeby uwiarygodnić swoją prośbę podawał się za mieszkańca Wrocławia, który przyjechał do Krakowa, został tutaj okradziony i nie miał pieniędzy na bilet powrotny. Co ciekawe zbieranie na bilet w mieście zamieszkiwanym przez dość skąpą społeczność może trwać bardzo długo. Ja tego pana spotkałem trzykrotnie, w tym raz o godzinie 4:00 nad ranem. Jechałem akurat do pracy w Opolu i mieliśmy wolne miejsca w samochodzie. Moja propozycja podwózki została jednak zignorowana i więcej już tego pana nie widziałem.

12 komentarzy:

 1. To zdjęcie jest zrobione przy ulicy Józefińskiej zaraz przed wjazdem na kładkę Ojca Bernatka. Jeśli chodzi o odcienie czerwieni to wydaje mi się, że widoczne są bordo, krwisty, minia, szkarłatny żołądź, wiśniowy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ulica nadwiślańska tuż przed wjazdem na kładkę pieszo-rowerową, kto by nie wiedział :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta ulica nazywa się chyba Brodzińskiego, zaraz za Kładką Bernatka. Co do kolorów - to chyba zależne od monitora, ja tu widzę cynober (na budynku), karmin i karmazyn (na samochodach) i coś w rodzaju szkarłatu (na DDR). Lampka i torba rowerzystki są moim zdaniem po prostu czerwone :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nawet nie wiedziałem, że takie kolory istnieją :D

   Usuń
  2. Cynober (ciepła czerwień) i karmin (zimna) były w komplecie 12 farb plakatowych firmy ASTRA, pamiętam z czasów szkolnych :-) A szkarłat powinien być Ci znany z filmu "Szkarłatna litera" :-)

   Usuń
 4. Oszukałem, i wyguglałem "zakładka food and wine". Według znalezionych informacji jest to na ulicy Józefińskiej, przy kładce Ojca Jacka Bernatka.

  Widzę różowy na jezdni, bordowy samochochód i po prostu czerwone: siatkę, prawy samochód i tylnie światło w rowerze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nadwiślańska przy Kładce Bernatka, w tle Cafe Zakładka :)
  Jestem facetem, więc widzę tylko czerwony i taki ciemnopomarańczowy, a ten w tylnym światełku jest trochę przezroczysty :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To jest wjazd na Kładkę Bernatkę

  OdpowiedzUsuń
 7. Ulica bodajze Staromostowa, podjazd do kladki bernatki od podgorza

  OdpowiedzUsuń
 8. Jest to Józefińska 2. Na mapie widać to miejsce przed przebudową: https://maps.google.com/maps?q=j%C3%B3zefi%C5%84ska+2,+krak%C3%B3w&hl=pl&ie=UTF8&ll=50.04591,19.949906&spn=0.007124,0.01929&sll=50.04591,19.949906&sspn=0.007179,0.01929&t=h&hnear=J%C3%B3zefi%C5%84ska+2,+Krak%C3%B3w,+Wojew%C3%B3dztwo+ma%C5%82opolskie,+Polska&z=16&layer=c&cbll=50.045903,19.948602&panoid=kEka1u1YKlp_PCACOMPc6Q&cbp=12,232.96,,0,6.71 Odcienie czerwieni: budynek - ceglasty, podstawa pachołka - czerwień żelazowa, auto po prawej - czerwień wzrokowa, auto po lewej - karmazynowy, oznaczenie pasa rowerowego - czerwony, kwiaty przed wejściem do budynku - amarantowy, siatka - makowy, odblask na rowerze - kardynalski i pasek od zegarka - rdzawy.

  OdpowiedzUsuń