czwartek, 26 września 2013

Rowerowa fotozagadka #2: Samochody nie blokują już chodnika, a rowerzyści nie muszą się przeciskać między pieszymi

Tak się jakoś przyjęło, że krakowscy rowerzyści lubią ponarzekać. Bo też jest na co, zwłaszcza po ostatniej kompromitacji ZIKiT. Ale dzisiaj narzekać nie zamierzam, gdyż Marcin swoją pierwszą rowerową fotozagadką narzucił konwencję pozytywną. Przedstawiam więc do odgadnięcia kolejny przykład świetnej, wygodnej infrastruktury z Krakowa.

Dzięki tej inwestycji samochody nie blokują już chodnika, a rowerzyści nie muszą się przeciskać między pieszymi. Oczywiście takie rozwiązanie ma też kilka wad, ale jest zdecydowanie lepiej niż dawniej. Kto wie, gdzie to jest?

Jak działają fotozagadki wyjaśniamy w pierwszej z nich.

Rozwiązanie i Wasze odpowiedzi zostaną ujawnione w niedzielę (29.09) wieczorem.

Rozwiązanie

Zagadka okazała się dużo łatwiejsza, niż zeszłotygodniowa, choć obie pochodzą z tej samej dzielnicy. Chodziło oczywiście o zjazd z ul. Monte Cassino w ul. Dębową i Konfederacką. Inwestycja została oddana do użytku wiosną tego roku; oprócz wygodnego zjazdu na jezdnię wykonano także słupki ograniczające parkowanie oraz (niezamierzony) Bike&Ride z barierek wzdłuż jezdni. Dodajmy, że barierki są w tym sezonie bardzo modne, najbardziej topowe modele kosztują nawet ćwierć miliona (te na Bora-Komorowskiego).

Jak wyglądało to miejsce wcześniej? Chodnik był dosłownie zalany samochodami, czego ślad pozostał do dziś w teksturze asfaltu. Ruch pieszych i rowerów odbywał się po półtorametrowym skrawku chodnika, a minięcie pieszego wymagało wjechania na trawnik. Nieco wyżej, w rejonie ul. Wasilewskiego piesi wyskakiwali natomiast na DDR zza słupa ogłoszeniowego, bo chodnik był zablokowany przez samochody.

Ta inwestycja burzy pewien schemat. Zwykle jest tak, że jako Kraków Miastem Rowerów wskazujemy problemy, apelujemy o pewne rozwiązania, ale w materii rzadko się coś rusza, więc nasza rowerowa korespondencja rośnie w zastraszającym tempie. Za to na Monte Cassino do nikogo nie pisaliśmy, nikt z nami nie konsultował organizacji ruchu, a mimo tego zmiany są bardzo pozytywne.

Na kolejną zagadkę zapraszamy w czwartek.

23 komentarze:

 1. a ja wiem! :) Monte Cassino, jak się jedzie na Białą z Mostu to można tak ładnie zjechać

  OdpowiedzUsuń
 2. Przy ulicy Monte Cassino, wjazd ze ścieżki na ulicę Dębową o ile dobrze pamiętam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na ul. Dębowej... a może to już jest Konfederacka? W każdym razie przy Monte Cassino ;)
  Zupa

  OdpowiedzUsuń
 4. chodnik przy ul. Monte Cassino, u wylotu Konfederackiej. na zdjęciu widoczna ul. Dębowa.
  pozdrawiam

  Anak Rączkowska

  OdpowiedzUsuń
 5. to jest za mostem grunwaldzkim, tam się omija taki dom na chodniku, spoko, że tak zrobili

  OdpowiedzUsuń
 6. Panie, Bar Best, wiadomo - Dębowa!

  OdpowiedzUsuń
 7. Jest to zjazd z chodnika prowadzącego od Ronda Grunwaldzkiego na ul. Dębową, w tle po lewej widać kawałek ul. Monte Cassino

  OdpowiedzUsuń
 8. Zjazd z DDR wzdłuż Monte Cassino na Dębową ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Monte Cassino! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Monte Cassino via Dębowa:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Okolice Ronda Grunwaldzkiego dokładnie przy ul.Konfederackiej ;-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Róg Dębowej z Konfederacką przy Monte Cassino :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dębniki, od strony ulicy Monte Casino :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wiadomo! Najlepsza knajpa na Dębnikach - Bar Best na rogu Dębowej i Konfederackiej!
  Szkoda tylko, że powierzchnia asfaltu przy zjeździe z chodnika jest cała we wgłębieniach po kołach parkujących tam wcześniej aut, a Dębowa przypomina ser szwajcarski. Mam wrażenie, że czasem jednak łatwiej się jechało "przeciskając między pieszymi" ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Do niedawna jeździłem tam zatrważająco często, więc wiem znakomicie. To rozwiązanie zostało zastosowane przy ulicy MONTE CASSINO, w rejonie przystanku autobusowego MOST GRUNWALDZKI dla linii 112, 162, 412 (?) jadących w kierunku "mniej więcej Tyniec", około 40 m przed skrętem tychże linii na Dębniki, po północnej stronie ulicy Monte Cassino. Na zdjęciu nie widać pobliskiego centrum kongresowego (w intensywnej budowie), ani nic fajnego na torowisku

  OdpowiedzUsuń
 16. ul. Dębowa. Na przeciwko hotelu Park Inn

  OdpowiedzUsuń
 17. To jest przy Monte Cassino a dokładniej na Dębowej, przy rondzie Grunwaldzkim. Dokładna lokalizacja na mapie: http://goo.gl/maps/dDqkj tylko zdjęcia sprzed przebudowy.

  OdpowiedzUsuń
 18. Monte Cassino, między przystankiem Most Grunwaldzki a Szwedzka, moja codzienna droga do szkoły :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Dawno mnie tam nie było, bo wygodniej jest mi przeskoczyć na Twardowskiego w drodze do domu, ale fajnie wiedzieć, że zrobili tam porządek :)

  OdpowiedzUsuń