niedziela, 18 sierpnia 2013

Tramspotting: wagon Konstal N na muzealnej linii tramwajowej z rowerzystami na pokładzie

 - Właśnie pojechał na Cichy Kącik, będzie wracał za kilka minut.
 - To co zostawiamy rowery i jedziemy?
 - Skoro akurat trafiliśmy na niego...

I porzucając rowery, przesiedli się do zabytkowego wagonu tramwaju z wagonem Konstal N, który w niedzielę i święta krąży po Krakowie. Tramspottersi mogą też spróbować złowić go na ulicach z roweru.

Rowerzyści na Kazimierzu i zabytkowy tramwaj Konstal NInformacje o tym, co i gdzie aktualnie zabytkowego jeździ znajdują się na stronie: muzealna.org. Stamtąd też zapożyczamy opis wagonu, którym się przejechaliśmy i z którym pozują rowerzyści.

Popularne "eNki" przez wiele lat były najpowszechniejszym typem taboru w polskich miastach. Produkowane w latach 1949 - 56 w chorzowskim Konstalu oraz w Sanoku wywodziły się bezpośrednio z przedwojennej niemieckiej konstrukcji typu KSW. Ostatni tramwaj tego typu zjechał z krakowskich ulic w 1988 roku. Obecnie MPK w Krakowie posiada trzy wagony tego typu. Wozy N #26 + ND #538 posiadają oryginalne wnętrze z początkowego okresu produkcji, odremontowany w 2003 roku wóz N #20 oraz doczepa ND #511 (wprowadzona do ruchu, po odbudowie, w 2012 r.) posiadają zmodernizowane wnętrze, identyczne jak w części wagonów kursujących po Krakowie w latach 80-tych.


I jeszcze sama eNka bez otoczenia rowerowego.
Miłego rowerowania ;-)

3 komentarze:

  1. widziałam go dzisiaj z roweru, gdy ja skręcałam pod filharmonię z piłsudskiego, a on w pzreciwnym kierunku - ciacho, że tak powiem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ah, przejechałbym się takim... kurczę, szkoda że na niego trafiłem ;p

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzięki za linka do rozkładu jazdy - na bank skorzystam :)

    OdpowiedzUsuń