piątek, 31 maja 2013

Wolno zmieniać miasto na lepsze!

Dużo się dzieje w ostatnim czasie, pozwolę sobie na małe podsumowanie najważniejszych wydarzeń z ostatnich dni i kilka podpowiedzi, jak stać się współtwórcą lepszego miasta.Zapewne większość czytelników, zauważyła, że na prawym pasku wisi  baner z tłumem rowerzystów, na którym zmieniają się jakieś kwoty na liczniku.
Ci którzy kliknęli wiedzą, że chodzi o finansowanie społecznościowe festiwalu Święto Cykliczne. Z dumą mogę ogłosić, że udało się! Jest już ponad 100%! Prawie 400 osób dołączyło do wspaniałej ekipy tworzącej Święto Cykliczne. Wszyscy jesteście bezkonkurencyjni!To jednak nie koniec, jeszcze przez kilka godzin możecie dołożyć drobną cegiełkę i stać się częścią tego zakręconego projektu. Zapewniam, że dawka pozytywnej energii, jaka bije od ludzi tworzących festiwal warta jest każdej ceny! Ale są też upominki materialne, które możecie nabyć hurtem lub pojedynczo, w zależności od możliwości finansowych. Może wygrzebiecie jeszcze pietnastaka na pomarańczową opaskę? Nadmiar kaski się nie zmarnuje  ;-)

Szczegóły tu: http://polakpotrafi.pl/projekt/swieto-cykliczne-krakow
Festiwal to nie tylko zabawa, gadżety i dobre imprezy z rowerem w tle. Głównym celem porwania tłumów rowerzystów jest pokazanie siły rowerzystów i realny wpływ na politykę miasta. Wyjaśnia to prezes stowarzyszenia KMR, Jan Szpil:
(...) Połączmy Kraków Rowerowo! Pod takim właśnie hasłem 9 czerwca ruszy największy w historii Krakowa Wielki Przejazd Rowerowy, kulminacja festiwalu Święto Cykliczne. Podobnie jak w poprzednich latach, zwieramy szyki z całą Polską i jedziemy dla wspólnej sprawy. Aby w polskich miastach możliwe było wprowadzanie popularnych na Zachodzie rozwiązań dla rowerzystów, potrzebne są zmiany w prawie. Dlatego właśnie “Śluzy malować, zalegalizować!
Całą wypowiedź prezesa możecie przeczytać na ibikekrakow.com. Zatem połączmy Kraków i inne miasta rowerowo, pokażmy, że problemy rowerzystów nie mogą być już lekceważone i spychane na drugi plan. Włączmy się wspólnie w dobrą rowerową zabawę i we wspólne ulepszanie miasta!

W Krakowie, niezwykle bogaty program festiwalu rozpocznie się już dziś, po zakończeniu Studenckiej Masy Krytycznej (niezmiennie 18:00 pod pomnikiem znanego Adasia), BALem w BALu. Udział we wszystkich imprezach festowalowych jest darmowy! W całej Polsce większość wydarzeń zaplanowanych jest na kolejny weekend. Wszystkie informacje znajdziecie na stronie www.swietocykliczne.pl

Trwa też wciąż intensywna praca jurorów nad wyłonieniem zwycięzców cyklofotografii. Wyniki podamy w przyszłym tygodniu.


1 komentarz:

  1. Bardzo fajna inicjatywa, warto walczyć na różne sposoby z miastem dla samochodów.

    Nie mam oczywiście na myśli tego aby miasto było wolne od samochodów ale chodzi o zrównoważenie przestrzeni publicznej i uczciwy jej podział w centrach miast na przestrzeń dla ludzi (rowerzysta i pieszy) oraz przestrzeń dla samochodów (kierowców).

    Niestety taki kompromis jest trudno dostrzegalny przez Zarządców dróg i chyba tylko dlatego że mamy zarządy dróg miejskich a nie zarządy przestrzeni publicznej.

    OdpowiedzUsuń