piątek, 24 maja 2013

Rowerem wolno wozić dzieci w przyczepce


Przyczepki rowerowe do przewozu dzieci stają się coraz popularniejsze na naszych drogach, choć wciąż wiele osób ma wątpliwości czy dzieci w takich przyczepkach wolno przewozić. Nawet pod jednym z ostatnich wpisów o rowerowych mamach, pojawiły się wątpliwości w komentarzach.  Aby wszystko było jasne, postanowiliśmy podkreślić, że przewóz dzieci w przyczepkach rowerowych jest już legalny w Polsce. Wszystko za sprawą nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym z 1 kwietnia 2011 roku.  Poniżej szczegóły tej zmiany.


Po nowelizacji zmienił się Art. 63 PoRD, określający warunki przewozu osób. W ustępie 3 dotyczącym przyczep dodany zosotał dodatkowy punkt o przyczepach rowerowych.
3. Zabrania się przewozu osób w przyczepie, z tym że dopuszcza się przewóz:
4 ) dzieci w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy.


Mimo, że od zmiany upłynęły już ponad 2 lata, w sieci wciąż można znaleźć nieprawdziwe już informacje o starych przepisach, które zabraniały takiego transportu dzieci. Niestety często osoby pytające Googla o poradę, trafiają na nieaktualizowane już strony, ale wciąż dobrze pozycjonowane. 

Wszystkie zmiany z 2011 roku dotyczące rowerzystów są zgrabnie podsumowane w artykule: Dwa lata nowych "rowerowych" przepisów na stronie Sieci  Miasta dla Rowerów. 

Na potwierdzenie tego, że rowerowe przyczepki do przewozu dzieci stają się coraz popularniejsze, dorzucam garść zdjęć z ostatnich tygodni. Warto też zajrzeć do wspomnianego wpisu o Matkach Polkach Rowerzystkach.
Nowa przyczepka Chariota na ulicach Krakowa i przeszczęśliwy tata z miesięcznym bobasem w środku, spotkany podczas niedawnego Święta Dębnik.
Do używania przyczepek szczerze zachęcamy, uważając je za najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na transport dzieci od pierwszych miesięcy. Przyczepki są nieocenione jeśli chodzi deszcz, wiatr, dłuższe wycieczki i wyprawy. Zalety można wymieniać długo, z pewnością poświęcimy temy oddzielne wpisy. Poruszmy też temat wyboru przyczepki i innych aspektów transportu dzieci rowerem w kolejnych wpisach, które trafiają do rozwijanego od niedawna działu rowerem wolno z dziećmi. Zapraszamy tam rowerowych rodziców i zachęcamy do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i tematami, które mogą intrygować potencjalnych rowerowych rodziców. Będziemy starać się zbudować w tym dziale mała bazę praktycznej, rowerowej wiedzy dla rodziców.

5 komentarzy:

 1. Bardzo mi się podoba ta czerwień :)
  Pozdrawiam z Białegostoku.

  OdpowiedzUsuń
 2. zabieram sie wlasnie do kupna przyczepki na jesien/zime. rozstrzal dostepnych modeli jest niesamowity, moglibyscie polecic jakies konkretne modele? Najlepiej nie z polki za kilka tysi, bo i takie widzialem;) Pozdrawiam,
  Marcin

  OdpowiedzUsuń
 3. Kupiłam taką za 300zł ale tragedia, oddałam. Kupiłam za 700zł dalej dramat (spawane obręcze kół ktore pękają, ostre elementy w środku). W końcu kupiliśmy Croozer za 1799zł i to był strzał w 10. Wszystko idealne a porównując z poprzednimi to przepaść. TU się nie ma do czego przyczepić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie słuchajcie - to reklama. Ja kupiłem za 500, używam czwarty sezon i jest znakomita. Nie ma po co przepłacać!!!

   Usuń
 4. Przyczepki stają się coraz bardziej popularne wśród aktywnych rodziców. W przyczepce dziecko może przyjąć wygodniejszą pozycję niż w foteliku rowerowym i na pewno są one bezpieczniejsze niż foteliki rowerowe.
  Wszystkich którzy chcieliby przetestować różne modele przyczepek rowerowych zapraszamy do naszej wypożyczalni Itinere.pl w Trójmieście

  OdpowiedzUsuń