czwartek, 28 marca 2013

Rusza Cyklofotografia 2013!

Mimo przedłużającej się zimy, przygotowania do kolejnej edycji Święta Cyklicznego są coraz gorętsze i idą pełną parą. Właśnie mam przyjemność ogłosić start pierwszego wydarzenia towarzyszącego. Tradycyjnie już elementem festiwalu jest konkurs fotograficzny Cyklofotografia. 

Tematem przewodnim Cyklofotografii 2013 jest rower zatopiony w miejskiej kulturze. Dodatkowo spośród nadesłanych zdjęć nagrodzimy jedno w kategorii specjalnej: cycle chic. O przyznaniu tej nagrody będzie decydował juror specjalny (skoro nagroda jest specjalna to i juror musi taki być) - Mikael Colville-Andrsen - fotograf, filmowiec, ojciec światowego ruchu cycle chic, założyciel słynnego bloga poświęconego modzie rowerowej www.copenhagencyclechic.com oraz strony www.copenhagenize.com, poświęconej zrównoważonemu transportowi.

O tegorocznych zasadach udziału, nagrodach i terminach czytajcie pod zdjęciem zeszłorocznego zwycięzcy - Bartka Pawlika z Krakowa.

Pierwsza nagroda w Cyklofotografii 2012: Tytuł W skupieniu - autor Bartek Pawlik z Krakowa.
Pierwsza nagroda w Cyklofotografii 2012: Tytuł W skupieniu - autor Bartek Pawlik z Krakowa.
Zobacz wszystkie nagrodzone prace: Wyniki Cyklofotografii 2012

Cyklofotografia 2013 w pigułce

Zgłoszenia


  • Zgłoszenia prac proszę nadsyłać na adres mailowy cyklofotografia@wolnyrower.pl w tytule wpisując cyklofotografia2013.
  • Termin przyjmowania zgłoszeń 19 maja 2013 roku.
  • Każdy może nadesłać maksymalnie 3 zdjęcia o rozmiarze nieprzekraczającym 1MB w jednym z popularnych formatów graficznych
  • Poprawne zgłoszenie musi zawierać dane uczestnika (imię, nazwisko, telefon kontaktowy), załączone fotografie oraz ich tytuły i krótkie opisy.

Wyłonienie zwycięzców i nagrody

  • Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez Jury Konkursu do 2 czerwca 2013, a uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas Finału Święta Cyklicznego w Krakowie w niedzielę 9 czerwca 2013.
  • Zostanie przyznanych minimum 6 nagród rzeczowych w tym rower miejski Bristen dla zwycięzcy. 
Miejski rower Bristen, kolor L519,  wersja z przerzutką Nexus 3. Wykonany na podstawie sprawdzonej ramy, z dodaniem odpowiednich nowych komponentów. Tak wykonany rower w podobnej konfiguracji osprzętu jest nagrodą główną w konkursie.

Dodatkowe informacje, ogłoszenia i ewentualne zmiany w przebiegu konkursu będą ukazywać się sukcesywnie na blogu pod tagiem cyklofotografia oraz na stronie www.krakow.swietocykliczne.pl


Pełen regulamin konkursu dostępny pod linkiem: Regulamin Konkursu Cyklofotografia 2013.


Sprawdź też ogłoszenie składu Jury.

Kilka dodatkowych słów wyjaśnienia

Jakie zdjęcia nadają się do kategorii miejska kultura rowerowa?
Zdecydowaliśmy się nieco zawęzić zakres tematyczny zdjęć, ponieważ w zeszłym roku jury miało problemy z porównywaniem bardzo odległych tematycznie zdjęć. Przez miejską kulturę rowerową rozumiemy wszystko, co wiąże się z miejską komunikacją rowerową, ale nie wykluczamy też aspektów rekreacyjnych. Chcemy jednak, aby zdjęcia nawiązywały do roweru jako środka transportu. Zatem te, nawet najlepsze, przedstawiające górskie freeridowe szaleństwa lub podróże z sakwami po Andach będą uznawane za niezgodne z tematyką konkursu.
Wychodzimy z założenia, że roweru, jako wspaniałego narzędzia do turystyki i sporu nie trzeba promować, został już uznany przez szerokie grono odbiorców. Z kolei rower jako środek codziennej komunikacji, nie został wciąż powszechnie doceniony i należy poświęcić mu jeszcze niejeden konkurs.
Najlepszym kluczem w doborze tematu zdjęć do tegorocznej cyklofotografii będzie przeglądnięcie zeszłorocznych prac. Mimo, że temat był ujęty nieco inaczej, preferencje jury mogą być zbliżone ;) Przypominamy, że przy ocenianiu będą brane pod uwagę 4 rzeczy:
  • zgodność z tematem konkursu
  • walory artystyczne 
  • oryginalność ujęcia tematu
  • jakość techniczną

Czy do kategorii cycle chic trzeba zgłosić dodatkowe zdjęcie?
W tym roku zostanie też przyznana nagroda w kategorii specjalnej cycle chic. Nie oznacza, to że trzeba zgłaszać dodatkowe zdjęcie do tej kategorii. Nagroda specjalna zostanie wyłoniona spośród wszystkich nadesłanych zdjęć. Nie ma też obowiązku, aby jedno z nadesłanych zdjęć aspirowało do tej kategorii.
O jej przyznaniu będzie decydował samodzielnie Mikael Colville-Andrsen, zatem podpowiedzi, jakie zdjęcia są najbardziej cajkelszykowe najlepiej szukać na jego blogu.


Dlaczego można zgłosić tylko 3 zdjęcia?
Cyklofotografia cieszy się dużą popularnością, każdego roku przysyłanych jest kilkaset zdjęć. Aby ułatwić pracę jurorom, a Was zmotywować do wyboru swoich best of the best zdecydowaliśmy się ograniczyć liczbę zdjęć każdego uczestnika do trzech. Mamy nadzieję, że dzięki temu konkurs i wyłonienie zwycięzców przebiegnie sprawniej.


Wszelkie dodatkowe pytania proszę kierować na adres wolnyrower@gmail.com. Nie będą udzielane odpowiedzi na maile wysłane na adres przeznaczony do zgłaszania prac konkursowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz