środa, 12 września 2012

Jakie oświetlenie wolno mieć na rowerze?

Odpowiedź wydaje się prosta: sprawne! Sprawa jest jednak bardziej zawiła, niż mogłoby się nam wydawać na pierwszy rzut oka. Pewnie nawet nie wiecie, ale część waszego oświetlenia rowerowego mogła być, a nawet jeszcze przez kilka tygodni będzie, nielegalna.
Między innymi sprawę oświetlenia rowerowego reguluje rozporządzenie Ministra Transportu, które zostało ogłoszone kilka dni temu. Pełna nazwa z numerkami jest tak długa, że nawet jej nie przytaczam ;-).

A co się zmienia? Przyjrzyjmy się licznym oponom z odblaskiem bocznym, widocznym na powyższym zdjęciu. Jeśli kupiliście używany rower niemiecki lub holenderski na pewno je macie, być może nawet o tym nie wiedząc. W Niemczech i Holandii są obowiązkowe, u nas nielegalne (zalegalizują się dopiero 8 października 2012). Ich skuteczność ujawnia się w blasku reflektorów lub lampy błyskowej aparatu.

Przyjrzyjmy się kolejnemu zdjęciu. Na pierwszym planie neony na kołach, fajny bajer poprawiający trochę widoczność hmm... widoczność? na pewno poprawiający naszą zwracalność uwagi przechodniów. Plus 10 do rowerowego lansu, ale niestety rozwiązanie nielegalne, zarówno w myśl starych przepisów, jak i nowych.


Zwróćmy jednak uwagę na drugi plan tego samego zdjęcia. Na kierownicy widzimy bardzo jasną lampkę. Myślicie, że tego rowerzystę należy pochwalić za wzorowe oświetlenie swojego pojazdu? Otóż nie. Należy się mandat. Lampka na kierownicy jest zawieszona za wysoko, powyżej dopuszczalnych 90 cm. Na szczęście ten absurd zmienia się po nowelizacji i lampki na kierownicy będą już legalne. Będą też mogły być mrugające. Jeśli dotychczas mrugaliście przednią lampką, również było to wbrew prawu!


Na niektórych pojazdach widzimy więcej niż jedno światełko, też myślicie, że to dobrze? Od przybytku głowa nie boli? Ponownie pomyłka, na szczęście to też jest regulowane zmianami w rozporządzeniu i niedługo legalnie będzie można mieć kilka lampek na rowerze.

Wspomniana zmiana nowelizacji rozporządzenia o długiej nazwie porządkuje wreszcie wiele ważnych dla rowerzystów spraw, choć nie są to bardzo gorące i medialne tematy.
Wszystkie zmiany są szczegółowo opisane na stronie stowarzyszenia Miasta dla Rowerów (obowiązkowa lektura uzupełniająca do tego wpisu), które w pracach nad nowelizacją ma duży udział.

7 komentarzy:

 1. Mogę prosić o źródło informacji o obowiązkowości odblaskowych opon w Niemczech? Jakoś nie zauważyłem, by były one tam szczególnie popularne...

  OdpowiedzUsuń
 2. In addition to the abovementioned "conditions for the admission of cycles to international traffic", some countries such as Germany and the Netherlands have supplementary regulations regarding mandatory equipment to ensure cyclists' visibility. Examples are:
  (...)
  Two wheel-mounted orange spoke reflectors on each wheel, arranged at an angle of 180o and visible from the side, or continuous white circular retro-reflector strips on the tyres or on the spokes of the front and rear wheels.

  Żródło: EU: Traffic rules and regulations for cyclists and their vehicles

  Zatem zapędziłem się, nie muszą to być obowiązkowo opony, można je zastąpić czymś innym, np odblaskami na szprychach. Jednak widziałem, że na wielu niemieckich rowerach takie opony są montowane standardowo.

  OdpowiedzUsuń
 3. a jak się coś przewozi na bagażniku i to coś zasłania światełko albo odblask, to wg przepisów powinno na tym czymś na bagażniku być światełko albo odblask, tak żeby były widoczne z tyłu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wydaje mi się, że w tym wypadku jest podobnie jak z przyczepami, światło musi być tak zamontowane, żeby go nic nie zasłaniało. Tak też nakazuje zdrowy rozsądek ;)

   Usuń
 4. Spoko, tak po prostu pomyślałem, że nasi zachodni sąsiedzi nie stworzyli raczej bubla, który by dyskwalifikował 4/5 rowerów z ruchu drogowego... (w przeciwieństwie do nas).

  OdpowiedzUsuń
 5. O obowiązkowym wysposażeniu roweru i sankcjach za jego brak można poczytać sobie tu: http://prawo-porady.pl/artykuly,obowiazkowe-wyposazenie-roweru-i-wozka-rowerowego,484.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Niesamowite pomysły na oświetlenie roweru, świecące koła najbardziej mi się podobaja.

  OdpowiedzUsuń