środa, 29 sierpnia 2012

... wolno lego rowerem

Wielu osobom Dania kojarzy się z m.in. z rowerami i kulturą rowerową, ale moje duńskie skojarzenia to przede wszystkim radość i marzenia z dzieciństwa towarzyszące zabawom kultowymi klockami LEGO. Do świadomego połączenia roweru i klocków LEGO, w moim spowolnionym wakacjami umyśle, doszło niedawno, za sprawą wystawy pt. Tramwajem do Klocków-Zdroju prezentowanej w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Ekspozycja obejmuje różnej formy i wielkości dzieła (jak się przejdziecie, to sami zobaczycie, że to chyba najlepsze słowo) zbudowane z klocków LEGO przez członków ogólnopolskiego Klubu Dorosłych Fanów Lego Lugpol. To właśnie w tytułowym Klocki-Zdroju zauważyłam rowery lego zaparkowane przy stojakach przed dworcem kolejowym i mieszkańców uzdrowiska załatwiających swoje sprawy na malutkich jednośladach.

Właśnie wtedy zapaliła się w moim mózgu lampka, żeby poszukać w internecie w ilu i jakich zestawach lego pojawiał się rower...
 ...klasyczny z przecudownymi prześwitującymi szprychami i miękkimi oponkami:

własność niestety nie moja, lecz Kingi - dziękuję za pożyczenie!
Ale wracając do poszukiwań. Oto ich rezultaty - rower lego (występujący oficjalnie jako klocek o numerze 4719c01) pojawił się w 36 zestawach w liczbie 45 sztuk w 6 kolorach - czarnym, zielonym, czerwonym, ciemno różowym, białym i żółtym, przy czym czerwony i czarny były najbardziej popularne. Rower towarzyszył pojedynczym ludkom np. zestaw Community Workers lub był środkiem transportu do np. przydrożnej kafejki (zestaw Sidewalk Cafe), czy budki telefonicznej (Telephone Booth) Najstarsze rocznikowo zestawy to Weekend Home i Post-Station (oba pochodzą z 1985 r.):
źródło: http://www.peeron.com/inv/sets/6370-1?showpic=6937
źródło: http://www.peeron.com/inv/sets/6689-1?showpic=1306
Niespodzianką może być fakt, że ciemnoróżowe rowery nie pojawiły się w specjalnych zestawach dla dziewczynek w wieku od 3 do 6 lat, lecz w 4 zestawach tematycznie związanymi z wyścigiem kolarskim Tour de France, a konkretnie ekipą Telekom, której logo ma właśnie taki kolor.

źródło: http://www.peeron.com/inv/sets/1199-1?showpic=2009
Wszystkie zestawy z rowerem możecie zobaczyć na niesamowitej, pod wieloma względami, stronie http://www.peeron.com/inv/parts/4719c01.

Rower lego nie miał być tylko ładnym dodatkiem, miał być funkcjonalny o czym świadczy fakt, że umożliwiał ludkom lego przewóz różnych rzeczy na tylnym bagażniku (możnaby nawet przewozić innego ludka lego, tyle, że mało dla niego wygodnie, bo siedziałby tylko jednym pośladkiem :P). Miał być też bezpieczny - światełka z przodu (możliwość instalacji oświetlenia w różnym kolorze, oczywiście w zależności od nastroju ludka :P)

Zakończę tym, co w tym wszystkim wydało mi się najbardziej pozytywne - rower zaparkowany przed dworcem i na ulicach miasta stworzonego przez fanów duńskich klocków, świadczy o obecności w ich świadomości jednośladu jako środka transportu - nie dla wszystkich liczą się tylko samochody i motocykle.

I już na sam koniec - apel do kierowców samochodów rodem z wystawy "Patrzcie w lusterko!" :


5 komentarzy:

 1. Ja bym ten apel zwrócił też do rowerzystów: nie jeździjcie przy krawędzi jezdni, dla własnego bezpieczeństwa. I nie stresujcie się zestresowanym taksówkarzem za plecami, który chciałby za wszelką cenę was wyprzedzić, mimo tego, że na najbliższym skrzyżowaniu znów go dogonicie. Niech sobie trąbi, nic mu nie będzie, jak chwile poczeka ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. A do kiedy ta wystawa będzie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak mi się przypomniało, jak czytałem tego posta.

  Rowery lego w zawodach dirtowych :)

  http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/484334_10150919036634404_1565808044_n.jpg

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. fajne :) generalnie myślę, że temat lego i rowerów nie został wyczerpany więc pewnie kiedyś pojawi się jeszcze jakiś wpis około-lego-rowerowy (pomysł już jest :P)

   Usuń