środa, 15 sierpnia 2012

Trening Bike Polo


Po raz pierwszy polo na rowerach zostało rozegrane w 1891 roku w Irlandii.
W swojej pierwotnej wersji gry miały miejsce na trawiastych boiskach, specjalnych rowerach i przy użyciu drewnianych kijów i piłki podobnej do piłki ręcznej.
Zaprezentowane na Olimpiadzie w Londynie w 1908 r. w czasach I i II wojny praktycznie zanika.
Od lat 50-tych bike polo na trawie powraca i organizowane sa międzynarodowe zawody.
Na przełomie lat 1999/2000 polo zyskuje nowa odmianę zwana hardcourt bike polo/polo na twardym boisku/, formuła gry nieznacznie rożni się od oryginału, a najważniejszą zmianą jest przeniesienie gry z trawy na boiska asfaltowe i co za tym idzie inny styl gry.Nadmuchiwana piłka została zastąpiona piłeczką do hokeja ulicznego, a bambusowe, drewniane, dość ciężkie, kije zostały zamienione na lżejsze domowej roboty,najczęściej wykonane z kijka narciarskiego i kawałka rury PCV.


Polo na twardym boisku zrodziło się wśród rowerzystów miejskich, głównie kurierów rowerowych i ich znajomych, pierwsze gry towarzyskie i turnieje najczęściej towarzyszyły rożnej rangi zawodom kurierskim.
Środowisko graczy bike polo rozrastało się sie tak szybko, że już w roku 2009 mają miejsce pierwsze mistrzostwa świata w hardcourt bike polo w Philadelphii, biorą w nich udział zawodnicy z 6 krajów, w łącznej liczbie 48 drużyn, zawody trwają 2 dni. Rok później w Berlinie już 64 drużyny z całego świata, w tym z Polski walczą o tytuł mistrza.
W czerwcu 2008 r. grano w bike polo w około 50 miastach na świecie, a w sierpniu 2010 już w 220. Nie jest znana dokładna liczba osób grających w hardcourt bike polo, szacuje się, iż grających regularnie jest ponad 4,600 osób na świcie, a ponad 20,000 osób gra mniej regularnie.
W Polsce pierwsze mecze harcourt bike polo rozgrywane były przez kurierów, którzy przywieźli ta grę z Mistrzostw Europy w Bazylei w 2004r.
W chwili obecnej na ogólnopolskich rozgrywkach można podziwiać kilkadziesiąt drużyn z całego kraju.
Zdjęcia zawodników zostały zrobione podczas treningu bike polo w Krakowie na opuszczonym basenie. Historia tej dyscypliny cytowana za stroną Polish Bike Polo.
Zainteresowanych tą zabawą w Krakowie odsyłam na bloga Bike Polo Kraków i zapraszam na 3 Mistrzostwa Polski w Bike Polo.
Obszerniejsza fotorelacja na facebooku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz