czwartek, 9 sierpnia 2012

To cud, że jeszcze nikt nie ukradł Ci roweru!

To cud, że jeszcze nikt nie ukradł Ci roweru... siadaj 1, pała! Tak zaczyna się opisowa skala ocen, które w Bydgoszczy można otrzymać za parkowanie roweru. Rowerowa Bydgoszcz w ramach projektu Parkuj rower bezpiecznie przyznaje rowerzystom oceny w skali szkolnej 1-6, a uwagi i rady na temat parkowania zostawia w kołach w postaci szprychówek z odpowiednią informacją. Taka pamiątka ma skłaniać do refleksji na temat naszego sposobu parkowania.
Korzystając z bydgoskiej skali przygotowałem własną subiektywną ocenę kilku rowerów, które ostatnio przyciągnęły moją uwagę.

Na początek dobry przykład, który zasługuje na 5. Dobrym łańcuchem spięte przednie koło z ramą, brak szybko zamykaczy ani innych luźnych elementów, które można odpiąć bez kluczy. Najsłabszym elementem może być to co służy za stojak, ale z racji spiętego koła i ramy, złodziej nie wsiądzie i nie odjedzie nawet jeśli sforsuje barierkę.Ciekawie malowane rowery (zwłaszcza zebra) zasługują na 4+. Dobra kłódka, mocny słup, nie zapięte koła, ale bez użycia kluczy nie da się ich szybko ukraść. Kradzież innego wyposażenia, jak siodło, koszyk czy lampki również wymaga użycia narzędzi.


Po przykładach dobrych praktyk parkingowych przychodzi pora na część mniej przyjemną... fajne rowery, ale parafrazując bydgoszczan: cud, że jeszcze stoją!
Rowery są przypięte byle jak za ramę, łatwymi do przecięcia linkami, powiedziałbym, że kuszą złodziei.
Pobłażliwie dałbym ocenę 2 (tylko dlatego, że nie są przypięte za koło), choć według Rowerowej Bydgoszczy kwalifikuje się to na pałę! Na plus można uznać brak łatwo zdejmowalnych części, choć marne to pocieszenie, skoro na łup złodziei wystawiony jest cały bicykl.

Zobaczcie co warte są te wszystkie linki i zastanówcie się czy nie szkoda rowerów, z którymi jesteście na pewno związani mocną (mocniejszą niż linka) więzią.Ocena 5 i 6 oznacza stabilne, bardzo bezpieczne parkowanie. Żeby otrzymać szóstkę trzeba się jednak czymś wyróżnić. Według mnie na wyróżnienie zasłużył właściciel tego roweru, który nie dość, że zaparkował bezpiecznie, to i widowiskowo ;-)


Na pochwałę zasługuje też ten jednoślad. U-lock zabezpiecza ramę. Długa, dodatkowa linka obejmuje oba koła. Do tego tylne koło wyposażone w blokadę O-lock. Należy się szóstka!


Jak widać dominują przykłady złe i bardzo złe. Po przeciwnej stronie są te dobre i bardzo dobre, zdecydowanie w mniejszości są parkingowi przeciętniacy, do których zaliczyć można rowery przypięte poprawnie, ale wyposażone w łatwo zdejmowalne części lub dobrze zapięte za koło i ramę, bez szybko zamykaczy, ale przy użyciu wątłych kłódek. Wniosek nasuwa się taki, że albo umiemy zabezpieczyć rower i robimy to poprawnie lub nie mamy o tym pojęcia i nie dbamy o nasz sprzęt.
Na koniec zastanówcie się jak Wy parkujecie rower i wystawcie sobie sami krytycznie ocenę (sam dałbym sobie czasem 4-).
I jaki wynik? Cztery bądź lepiej? Możecie spać spokojnie. Jednak linka? Słaba trója albo gorzej? Zostawcie kompa, biegnijcie sprawdzić czy wasz rower nadal jest wasz i czym prędzej poprawcie się, bo złodzieje nie śpią...

2 komentarze:

  1. Rower który oceniłeś na 6 prawdopodobnie ma porysowany lakier od takiego parkowania. Może taki aspekt również należy wziąć pod uwagę. Dodatkowo to, czy rower przeszkadza innym w poruszaniu się po chodniku lub odpięciu własnego roweru.
    Pozdro
    Lolo

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak! O tym ostatnim często się zapomina. A przecież nie lubimy, jak ktoś zastawi samochodem przejście, bo mu się nie chce porządnie zaparkować.

    OdpowiedzUsuń