czwartek, 16 sierpnia 2012

Rowerowa literatura: Podręcznik Przygody Rowerowej

Podręcznik Przygody Rowerowej, wydany przez Bezdroża w czerwcu tego roku, jest jedną z lepszych książek podróżniczych, jaka ostatnio wpadła mi w ręce. W dziale literatura rowerowa nie wystawiam książkom punktów, ale gdybym "punktował", niezależnie od skali ta pozycja byłaby na pewno wysoko.

W tytule zestawione są dwa wyrazy: podręcznik i przygoda. Pierwszy z nich sugeruje, że z lektury możemy się czegoś nauczyć. Podręczniki jednak kojarzą się często z czymś nudnym. Z kolei przygoda rowerowa, zapowiada coś wręcz przeciwnego, bynajmniej nie nudnego. Ten intrygujący tytuł dobrze oddaje to co znajdziemy w środku. A znajdziemy bardzo dużo...

Książkę można podzielić na trzy części. Pierwsza część i zarazem najdłuższy rozdział stanowią opowieści wędrowców rowerowych. Znajdziemy tam pasjonujące relacje z podróży do egzotycznych zakątków świata, jak Pamir czy Tybet, oraz podróże mniejsze, ale nie mniej zajmujące, jak wyprawa rodzinna do źródeł Odry. Obok opowieści rowerowych wyjadaczy są relacje żółtodziobów, którzy dopiero co zasmakowali przygody rowerowej. Dzięki temu, że autorzy zaprosili do współpracy wielu podróżników, możemy mieć pewność, że lektura będzie wciągająca. Nawet jeśli styl narracji jednego autora nam nie odpowiada, czeka na nas kilku innych ze swoimi pasjonującymi historiami z drogi.

Druga część - propozycje tras na wyprawy - również składa się z opowieści podróżników, ale przedstawia aspekty bardziej praktyczne, które mają nam pomóc w wyborze kierunku naszej własnej wycieczki. Nie znajdziemy w tym rozdziale jednak form typowych dla przewodników: map, profili wzniesień czy punktów orientacyjnych. Przeczytamy za to po raz kolejny inspirujące relacje z przejechanych tras wraz z garścią informacji praktycznych w pigułce, zebranych na końcu każdego podrozdziału.

Do trzeciej części zaliczyć można ostatnie cztery rozdziały, które są swego rodzaju poradnikiem podróży rowerowych, które zainteresują zarówno tych, którzy dopiero planują swoją dziewiczą wyprawę, jak i tych, którzy mają za sobą wiele przejechanych kilometrów z sakwami. Poruszone są chyba wszystkie możliwe aspekty sakwiarstwa. Od sposobów na noclegi, jedzenie, pranie, ubranie, bezpieczeństwo, transport roweru, przez kontakty z autochtonami, po rady dla kobiet w podróży, rodziców z dziećmi czy seniorów. Autorzy nie pouczają nas, nie nudzą i nie zasypują radami czy "jedynymi słusznymi rozwiązaniami". Do tego treść części podręcznikowej poprzeplatana jest przygodami rowerzystów, powiązanymi z omawianym akurat tematem, co zapewnia  że nie jest to nudna edukacja.

Kiedy przygotowywałem się do swoich pierwszych dłuższych wypraw wertowałem fora internetowe, blogi i strony podróżnicze w poszukiwaniu odpowiedzi na podstawowe pytania, od sposobu pakowania bagaży, po wybór odpowiedniej ramy i bagażnika. Ilość informacji i opinii w internecie wprowadza tylko jeszcze większy zamęt w głowie. Przyznam, że gdybym wtedy trafił na taką książkę, dużo łatwiej byłoby mi potem wyłowić cenne informacje w dyskusjach "ekspertów" na forach. Teraz, mimo, że sam mam już trochę kilometrów za sobą, znalazłem w Podręczniku wiele dobrych rad, które nie przyszłyby mi do głowy, jak choćby gotowanie ryżu w butelce PET na sakwach.

Podsumowując, jeśli podróżujecie na rowerze, z pewnością znajdziecie w tej książce wiele cennych pomysłów na usprawnienie waszych wypraw oraz inspiracji do wyboru nowych tras. A jeśli wakacje na rowerze jeszcze Wam się nie przydarzyły, po lekturze tej książki zaczniecie się rozglądać za odpowiednimi sakwami dla waszego bicykla.

2 komentarze:

 1. Hej.
  Bardzo się cieszymy, że się podoba :)

  Pozdrawiamy
  R+A

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę na stronie, że jeszcze kilka lektur Waszego autorstwa przede mną :)

   Usuń