wtorek, 17 lipca 2012

Rowerowa literatura: Kraków i okolice

Dziś w serii propozycji dla rowerowych moli książkowych coś bardziej praktycznego: Kraków i okolice - przewodnik na temat wycieczek i tras rowerowych wokół Krakowa autorstwa Michała Franaszka.
Autor tego zestawienia proponuje nam 20 tras, idealnych na wolne, jednodniowe wycieczki wokół Krakowa. Najdłuższe trasy liczą około 60 km, zatem są w zasięgu każdego miejskiego cyklisty, bez większego zacięcia sportowego. W każdym rozdziale poświęconym wycieczce znajdziemy informację o stopniu trudności, dystansie, szacowanym czasie przejazdu oraz mapę z profilem terenu. Mapy są na tyle dokładne, że bez problemu powinniśmy sobie z nimi poradzić w terenie. Szkoda jednak, że nie zostały na nie naniesione szlaki turystyczne, które znacznie ułatwiają orientację w terenie. Doskonałym uzupełnieniem w czasie drogi może być ta mapa okolic Krakowa, która pokrywa się z zakresem tras opisywanych w przewodniku. Dostępna jest też w droższej wersji laminowanej, której używam już od ponad roku i trzyma się świetnie.

Oprócz mapy autor przygotował szczegółowy opis dróg i miejsc, które mijamy, według mnie nawet zbyt szczegółowy, nikt chyba w czasie jazdy nie szuka w książce informacji za którym drzewem, na jakiej ścieżce i pod jakim kątem skręcić. Ale, gdybyście się zgubili to takie informacje też są ;)
Znajdziemy również standardowe, i przyznam ciekawe, opisy turystyczne miejsc godnych odwiedzenia. Książka ta może być zatem doskonała inspiracją do zaplanowania własnych wycieczek, jeśli nie chcemy się sztywno trzymać wizji przejazdu autora.

Moje największe zastrzeżenia budzi wstęp do książki, który zawiera poradnik na temat sprzętu, ubioru, przepisów ruchu etc. Zupełnie nie rozumiem namawiania do kasków i specjalistycznych sportowych ubiorów. Wszystkie opisane trasy naprawdę nie wymagają tego typu zabiegów. Poza tym szczegółem cały poradnik napisany jest rzetelnie.

Najbardziej w tych opisanych trasach podoba mi się to, że miejsce startu i zakończenia nie zawsze jest w Krakowie. Autor często sugeruje skorzystanie z pociągu lub innego środka lokomocji, aby zwiększyć zasięg naszej wyprawy. W każdym rozdziale są podane konkretne opcje komunikacji, z orientacyjnymi czasami przejazdu i częstotliwością kursowania. Ja zazwyczaj swoje wypady planuję tak, aby wyjechać z domu i wrócić na rowerze, co w ciągu jednego dnia nie pozwala mi zajrzeć dalej niż kilkadziesiąt kilometrów od miasta.

Osobiście żałuję, że pominięte są tereny na południe od Krakowa, które często odwiedzam i chętnie bym o nich poczytał więcej. Autor postawił jednak na łatwe przejażdżki, dlatego pominął bardziej górzyste tereny.

Ta lekka, mała książeczka na pewno nie zawadzi nam w sakwie. Niezależnie czy będziemy używać jej tylko, jako źródła inspiracji do wytyczenia własnych tras, czy też ściśle trzymać się wytycznych zwiedzania autora, będzie to przydatna pozycja, aby lepiej poznać miejsca wokół Krakowa, które często odwiedzamy i odkryć nowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz