sobota, 21 lipca 2012

Pytać każdy rowerzysta może.. część 1

Każda szanująca się strona czy blog zazwyczaj ma dział FAKÓW, czyli często zadawanych pytań. Czasem zaglądam do statystyk, żeby sprawdzić z czym Wujek Ge. odsyła na Wolny Rower. Wujaszek potrafi dostarczyć nie lada rozrywki, postanowiłem zatem podzielić się z Wami tym co tam wygrzebuję. Poza tym, skoro ktoś od czasu do czasu trafia tu z nurtującym go problem, czuję się zobowiązany zamieścić, w miarę wiedzy i umiejętności, odpowiedzi, żeby zaspokoić głód wiedzy dorywczych czytelników bloga.
Dziś pierwsze trzy pytania, jak możecie to pomóżcie mi w komentarzach w uzupełnieniu.

Czy można jeździć rowerem w słuchawkach?

Na blogu nie było jeszcze wpisu pt. "Rowerem wolno w słuchawkach", ale w zasadzie czemu nie. Nie ma paragrafu, według którego za jazdę w słuchawkach można karać. Widuję bardzo wiele osób, które umilają sobie muzyką przemieszczanie się rowerem. Do słuchawek wolno też dostarczyć radio lub jakiegoś audiobooka. Pamiętajmy tylko o takiej regulacji głośności, aby nie stracić kontaktu z otoczeniem. Dlatego lepsze chyba będą małe słuchawki douszne niż duże wygłuszające otoczenie.
Naukowo sprawa bezpieczeństwa jazdy ze słuchawkami została omówiona przez Jakuba Przybka na ibikekrakow.pl

Jak pomalować rower? Czym malować rower retro?


Odpowiedź wydaje się prosta - tak jak nam się podoba! Podejrzewam jednak, że wpisując tak, pytający ma na myśli bardziej techniczne aspekty. Zachęcam zatem do przyjrzenia się, jak malowano rowery w MOCAKU. Przy użyciu zwykłych sparayów pokrywano farbą różne części, chaotycznie lub za pomocą szablonów. Trudno mi się wypowiadać na temat trwałości takiego pokrycia, sądzę, że przez co najmniej jeden sezon farba będzie się trzymać nieźle.

Jeśli chcemy zaś odświeżyć swój rower bardziej profesjonalnie, proponuję lakierowanie proszkowe. Przy pomocy tej techniki został pomalowany mój rower widoczny na obrazku obok. Aby pomalować ramę i koła, konieczne jest rozebranie roweru na części pierwsze i dostarczenie ich do lakierni, takiej jak Colorex w Krakowie. Koszt lakierowania jednego elementu wynosi około 90 zł.
Natomiast jeśli nasze manualne zdolności kończą się na sprawnym wiązaniu sznurowadeł, konieczne jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy potrafią złożyć rower z takiej samej liczby części, na jaką go rozkręcili. Polecam fachowców od budowy nietuzinkowych, minimalistycznych rowerów Distanz Bikes, którzy stoją za renowacją mojej kolarzówki Cilo Stratos.
A czym malować rower retro? Retro to chyba pędzlem.. żeby był vintage ;)

Czy wolno jeździć na ramie?


Jeśli pytanie zadamy prawnikowi dowiemy się, że w Polsce na rowerze można przewozić dzieci do lat 7 w specjalnie przystosowanych do tego fotelikach. Transport pasażerów na ramie czy bagażniku jest zabroniony. Prawo jednak swoje, a rzeczywistość i praktyka pokazuje, że jazda na ramie czy bagażniku jest bardzo popularna na całym świecie i jakże przyjemna!Ciąg dalszy nastąpi wkrótce...

4 komentarze:

 1. A czym jest to czerwone i zielone coś na Twojej obręczy i gdzie to się kupuje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obręcze też malowane proszkowo. Ale w sprzedaży są też gotowce już pomalowane.

   Usuń
 2. Malowałem raz rower sprayem i lakierem do samochodów, ale za miękkie toto było i bardzo szybko łapał porysowania. teraz chybabym dał do piaskowania i podkładu, a potem może sam się bawił, ale areografem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zapomniałem dodać, że przed malowaniem proszkowym trzeba ramę wypiaskować. Około 30 złotych.

   Usuń