wtorek, 26 czerwca 2012

Chrzanowska Masa Krytyczna

Sąsiedzi z Chrzanowa inicjują rowerowe masy krytyczne. Pierwszy w tym mieście przejazd rowerzystów wyznaczyli na 1 lipca na godzinę 17:00. Taka się składa, że data ta zbiega się z naszą finałową wolną od EURO wycieczką. Na ostatni wyjazd pod tą banderą chciałem zaplanować coś ekstra, miałem kilka pomysłów, ale skoro w Chrzanowie takie ważne wydarzenie, nie można nas tam zabraknąć! Pokażmy wsparcie krakowskie dla tej inicjatywy:

Rynek w Chrzanowie (fot. storna Chrzanowskiej Masy)
O co chodzi? Chcemy promować rower jako najlepszy miejski środek lokomocji. Drugim celem jest zwrócenie uwagi władz miasta na KOMPLETNY brak rowerowej infrastruktury w Chrzanowie. Jeżdżenie po chodniku jest nielegalne, po ulicy bywa niebezpieczne… dlatego powstanie sieci dróg dla rowerów jest absolutną koniecznością. Tylko w ten sposób powstanie realna alternatywa dla samochodu czy autobusu.
Jak chcemy działać? Planujemy organizowanie cyklicznych, comiesięcznych, wspólnych przejazdów rowerowych przez miasto, różnymi trasami. Pojedziemy po ulicach – cykliści są wszakże pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.
Kiedy zaczynamy? Już wkrótce!!! W niedzielę, 1 lipca, planujemy Pierwszą Chrzanowską Masę Krytyczną!!! Przyłącz się: [Wydarzenie na Facebooku]


Chrzanowianie mają też listę postulatów. 

Trasa przejazdu liczy ponad 40 km, drogami szutrowymi i leśnymi. Jest to najbardziej wymagająca z naszych dotychczasowych podróży, ale też bardzo malownicza. Przejedziemy przez tereny Puszczy Dulowskiej, możemy też zahaczyć o Zamek Tenczyn.
Abyśmy zdążyli bez pośpiechu do Chrzanowa na start o godzinie 17:00, proponuję wyjazd z Krakowa o godzinie 13:30. Ruszamy Młynówką Królewską, więc proponuję zbiórkę przy Parku Krakowskim lub dołączenie na tej ścieżce.
Po masie możliwy powrót pociągiem Regio lub również  rowerem, w zależności od samopoczucia. Bezpośrednie pociągi osobowe z Chrzanowa odjeżdżają o 18:22, 20:06, 21:16. Cena biletu 11,20 pln + opłata za rower.


Trasa rowerowa 1656517 - powered by Bikemap 

Jako rozgrzewkę przed wyjazdem na masę gościnną, zachęcam do udziału w masie krytycznej na naszym podwórku. W najbliższy piątek pojedziemy na Ruczaj. 

3 komentarze:

 1. Jako mieszkaniec Chrzanowa dorzucę swoje 3 grosze:
  - na pociąg lepiej kupić bilet strefowy (3. strefa) za 8,70 zł plus oczywiście bilet na przewóz roweru. Nie przepłacajcie za zwykły bilet w jedną stronę!
  - wyjazd z Krk o 13:30 to moim zdaniem ciut za późno. Ta trasa jest do zamku Tenczyn dość pagórkowata i całość zwykle zajmuje mi 3,5h więc grupa niewyczynowa może nie zdążyć. Od zamku jest fajna droga rowerowa przez Puszczę Dulowską. Lepiej dojechać na miejsce nieco wcześniej i wypić na Rynku jakąś kawę albo coś zjeść.
  - W masie będę uczestniczył, poznacie mnie po czarnym Uralu (znaki charakterystyczne: czarne sakwy, trąbka, na tylnym błotniku naklejka "Kraków miastem rowerów"), gdyby ktoś chciał po Masie pojeździć jeszcze po okolicach Chrzanowa i wrócić do Krk ostatnim pociągiem to zapraszam, chętnie poprowadzę wycieczkę. Wokół miasta jest sporo miłych, spokojnych i utwardzonych szlaków rowerowych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie byłoby po drodze zobaczyć Rynek w Alwerni, którego zmiana na betonową pustynię jest w planach.

   Usuń
 2. Alwernia jest nam trochę nie po drodze, a musimy zdążyć na 17 dojechać. Można indywidualnie jechać wcześniej przez Alwernię i do nas dołączyć na trasie lub zawitać tam w drodze powrotnej. Ja osobiście planuję wracać rowerem i chętnie przejadę przez Alwernię.

  OdpowiedzUsuń