sobota, 26 maja 2012

Rower synonimem dobrego życia

Idea powolnego delektowania i rozsmakowywania życiem pojawiła się w Polsce już jakiś czas temu, głownie w kontekście jedzenia i podróży. Blogerzy też nie od dziś interesują się powolnym życiem we własnym tempie.

Na świecie o rowerach w tym sensie zaczął mówić jakiś czas temu Mikael Colville-Andresen, twórca ruchu Cycle Chic i Slow Bicycle Movement.
W Polsce wygląda na to, że już nie tylko ja piszę o rowerach w połączeniu ze 'slow life'. Dziś w kiosku trafiłem na półce z prasą kobiecą okładkę, która zachęcała zdjęciem stylowej rowerzystki do przeczytania głownego tekstu numeru 'Chcesz mieć 4 kółka? Kup 2 rowery!'. Nie jestem ekspertem od kolorowej prasy, nie wiem czy magazyn 'slow life & garden' jest popularny, ale mam wrażenie, że temat powolnego rowerowania zaczyna być coraz bardziej dostrzegany przez mainstreamowe i lifestylowe media. Niedawno widziałem też, że rower w jako środek transportu był głównym tematem programu Pytanie na Śniadanie. Wspomniany odcinek możecie obejrzeć na stronie TVP.

Wszystko to bardzo cieszy i powinno też przełożyć się wkrótce na zmiany w polityce transportowej. Już niedługo politykierzy: burmistrze, prezydenci, radni i bezradni wszelkiej maści będą musieli przesuwać fundusze na infrastrukturę rowerową, jak im żony i kochanki zaczną zrzędzić i suszyć głowę, że swoją przestylizowaną różową holenderką nie mogą przewieźć wygodnie żonkili w koszyku rowerowym ze sklepu eko do domu. Podobnie wszystkie panie burmistrzynie, ministry, posłanki i radne zaczną głosować za zwiększeniem środków na komunikację rowerową pod wpływem narzekań na korzonki swoich mężów i kochanków, którzy wytrzęśli się na drodze rowerowej z kostki brukowej podczas powrotu z pracy.

Wracając do samego artykułu, który dziś przekartkowałem. Zrobiłem kilka fotek, ponieważ nie zdecydowałem się na kupno za 12,50 grubego pisma wypełnionego głownie reklamami (Wiedza i Życie oraz RowerTour są tańsze i mają mniej reklam). Spodziewałem się płytkiego tekstu o rowerach, a w środku miłe zaskoczenie. Poruszone zostały tematy od trendów w modzie rowerowej, poprzez poradnik kupna i zabezpieczenia przed kradzieżą, po zmiany w prawie o ruchu drogowym. I trzeba przyznać, że wszystko dość rzetelnie. Oczywiście w treści nie zabrakło reklamy na co drugiej stronie, ale reklamy rowerowej ;)


Na koniec podrzucam na weekend bardzo ciekawy wykład Mikaella Colvilla-Andersona z konferencji TEDx pod tytułem 'Good Life' o dobrym życiu rowerowym. Jeśli jeszcze nie znacie tego talku, koniecznie obejrzyjcie.Wszystkim i sobie życzę dobrego rowerowego życia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz